روشی برای درمان بیماری پیسی یا ویتیلیگو

نوشته شده توسط مدیر در ۰۱/۲۲/۱۳۹۱ – ۱۱:۲۷ ب.ظ -

برای درمان این بیماری درمانهای متعددی از سوی حکما پیشنهاد شده مثل استفاده از شربت سرکه انگبین یا توصیه هایی مثل پرهیز از مصرف سردی ها مثل ماست و … دراین روش که بیان می شود به نظر می رسد بسیار موثر باشد و مورد تایید و تجربه حکما نیز بوده است :

من ((غازیاغى )) هستم !
در اواخر بهار سبزى فروشان دهاتى سبزى مرا به شهر آورده به نام غازیاغى مى فروشند. ترك زبانان به من (غاز – ایاغى ) یعنى پاى غاز مى گویند. فارسى یك نوع من پاى غازى و نوع دیگرى كه در كوههاى لرستان مى روید، پاى زاغان نام دارد. در عربى به گیاه من حشیشة الارض و خضر الشیاطین گویند. در كتابهاى گیاه شناسى قدیم مرا تحت نام ((آطریلال )) ذكر كرده اند، و این یك لغت بربرى است . زیرا در یكى از قبایل بربر در شمال آفریقا پزشكى ، بیمارى برص را با بذر من معالجه مى كرد و دستور آن را به دیگران نمى گفت و تنها فرزند او از این راز آگاهى داشت و سالیان دراز این سر در خانواده ى ایشان باقى بود، و از پدر به پسر مى رسید كه كم كم بر دیگران فاش شد.

 

گیاه من خودرو است و تاكنون اهلى نشده است . برگها و ساقه هاى من به علت داشتن ویتامین ((ث )) زیاد براى تصفیه ى خون و جلوگیرى از فساد لثه و رقت خون مصرف مى شود. اگر برگهاى مرا مالش دهند، بویى شبیه خردل شنیده مى شود و طعم آن تند است ، بذر من داراى هورمونهاى گیاهى است و ترشحات غدد داخلى را تنظیم مى نماید. بادشكن – ضد عفونى كننده و ادرارآور است . كلیه و مثانه را زهكشى و پاك مى نماید. ضماد بذر من باز كننده ى زخم ها و پاك كننده ى جاى آنها است . خوردن جوشانده ى آن مسقط جنین است ، مهمترین خاصیت بذر من كه سال ها جزو اسرار بود و كسى از آن اطلاع نداشت ، درمان بیمارى برص است كه در مقدمه مختصرى از آن اشاره شد. بیمارى برص چنانچه در كنگر بیان شد، بیمارى قدیمى است كه در روى پوست صورت و بدن لكه هاى سفید ظاهر مى شود و در طب جدید آن را نتیجه ى بر هم خوردن تعادل ترشحات داخلى مى دانند و گیاهانى چون كنگر و غازیانى كه داراى هورمونهاى گیاهى بوده و ترشحات داخلى را تنظیم مى نمایند مى توانند درمان این مرض باشند و لكه هاى سفید را كه پیسى خوانده مى شوند، پاك نمایند. كنگر دستور استفاده خود را بیان داشت و اكنون نوبت من است كه این سر بزرگ را فاش كنم و چون در طب جدید درمانى براى بیمارى برص پیدا نشده ، و در بین امراض صعب العلاج قرار دارد، من دستور معالجه آن را آن گونه كه در كتب قدیم آمده نوشته و شرح مى دهم و امیدوارم اهل تحقیق از آن استفاده كرده و این مرض پلید را درمان نمایند.
ساده ترین دستورى كه براى معالجه برص نوشته اند، آن است كه شخص ‍ مبتلا اول با یك تنقیه ى مسهل ، معده و روده هاى خود را پاك كرده و بعد پانزده روز متوالى هر روز ده گرم بذر مرا با عسل مخلوط كرده میل نماید. براى اینكه از این دستور نتیجه ى مطمئن بدست آید، بایستى این معالجه را در تابستان در روزهاى گرم بكار برند و پس از خوردن آن ، موضع برص را عریان كرده در برابر تابش آفتاب قرار دهند تا عرق نمایند و آب ننوشند. در فصل زمستان نیز بااستفاده از حمام سونا مى توان از این دستور و دستورهاى دیگر نتیجه گرفت . نسخه هاى دیگرى هم مى توان از این دستور و دستورهاى دیگر نتیجه گرفت . نسخه هاى دیگرى هم براى درمان این بیمارى نوشته شده كه تشریح یكایك آنها وقت بسیار لازم دارد و من در اینجا فقط یكى از آنها را براى استفاده ى خوانندگان تشریح مى نمایم . این دستور را ((ابن بیطار)) در كتاب ((اختیارات بدیعى )) نوشته و خود روى بیماران بسیارى تجربه كرده است و نتیجه ى قطعى گرفته و آنرا سرى بزرگ مى داند، بهترین نوع من بذرى است كه در گرمسیر به عمل آید، ریز و تیره باشد. طعم آن تلخ و تند بوده ، زبان را بگزد. در فصل تابستان پس از تنقیه با یك مسهل قوى و پاك كردن شكم 5/3 گرم بذر مرا با نیم گرم زنجبیل و نیم گرم ((عاقرقرحا)) و نیم گرم ریشه تربد با عسل مخلوط كرده هر روز میل نمایید و بعد در آفتاب نشسته موضع را عریان كنید تا عرق نماید و این عمل را چندین روز متوالى انجام دهید. پس از سه روز آثار بهبودى با پیدا شدن جوش هاى شبیه آبله بر روى لكه هاى سفید ظاهر مى شود و آب زردى از آن خارج خواهد شد و بیمارى به تدریج برطرف شده ، پوست بدن رنگ طبیعى خود را پیدا خواهد كرد و ((عاقرقرحا)) یا ((آكركره )) گیاه معروفى است كه سابقا قبل از پیدایش گرد ((د.د.ت )) بهترین حشره كش محسوب مى گردید. تربد گیاه دیگرى است كه در خراسان مى روید و به زبان فرنگى به آن ((توربیت )) گویند. ریشه آن مسهل قوى بوده ، سمى است و نبایستى روزانه بیش از نیم گرم از آن خورده شود، چنانچه ریشه ى تربد را پیدا نكردید مى توانید از ریشه درخت توت استفاده كنید.

منبع :زبان خوراکیها
غیاث الدین جزایری


فرستاده شده در درمان های ساده | ۲ نظر


۲ پاسخ برای “روشی برای درمان بیماری پیسی یا ویتیلیگو”

 1. توسط somayeh در تیر ۲۶, ۱۳۹۱ | پاسخ

  سلام من سمیه ام 26 ساله از یکی از شهرهای خراسان شمالی راستش اولین بار است که نام این دارویی که میگید رو میشنوم (غاز _ایاغی) فکر هم نمیکنم اینجا همچین چیزی پیدا بشه میشه بگید چطوری میشه این دارو رو تهیه کرد ممنون میشم
  پولش هم اصلا برام مهم نیس
  تور ور خدا به من کمک کنید این بیماری کم کم داره برام مشکل ساز میشه

  مدیر پاسخ در تاريخ تیر ۳۱ام, ۱۳۹۱ ۳:۵۸ ب.ظ:

  به موسسه تحقیقات حجامت ایران مراجعه کنید.

ارسال نظر