Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, no array or string given in /home3/mehrtebi/public_html/fa/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

فواید کرفس

شايد مطالعه اين مطلب شما را برآن آورد كه حداقل هفته اي دو تا سه بار هم كه شده آب كرفس را وارد برنامه غذايي تان كنيد…
برگ كرفس حاوي مقدار قابل توجهي ويتامينA (بتاكاروتن) است در حالي كه ساقه آن منبع ويتامين هايB1 B2 B6 و ويتامين C و همچنين پتاسيم، اسيدفوليك، كلسيم، منيزيم، آهن، فسفر، سديم و چند نوع از اسيدهاي آمينه ضروري است.

هورمون هاي گياهي موجود در كرفس به همراه روغن هاي ضروري آن نه تنها طعم معطري به كرفس مي دهند، بلكه در كنار بقيه املاح و ويتامين ها كرفس را به معجوني تبديل مي كنند كه مي تواند داروي هر دردي باشد.
آب كرفس و پوست و مو
از آنجايي كه كرفس سرشار از انواع ويتامين ها از جمله ويتامين آ،ب و ث است و در آن املاح نيز به مقدار زياد نهفته است مي تواند مكمل خوبي براي زيبايي پوست و مو باشد.
شما با نوشيدن يك ليوان آب كرفس دو يا سه روز در هفته نه تنها مي توانيد به سلامتي قلب، معده و روده هايتان كمك كنيد بلكه اگر اين كار براي شما مثل يك عادت شود علاوه بر سلامتي اندام هاي مهم دروني خود به شادابي و جوان نگه داشتن پوست و موي تان نيز كمك كرده ايد و اثرات مفيد آن را درهمان روزهاي اول خواهيد ديد.
ويتامينC و انواع ويتامين هايB موجود در آب كرفس براي از بين بردن جوش ها و لكه ها و كلسيم موجود در آن سبب رشد و ترميم مو و ناخن ها خواهدشد و علاوه بر آن آب كرفس ميل تان را به خوراكي هاي شيرين و انواع شيريني ها كه عامل مهمي در جوش زدن و ايجاد لكه خواهندبود كم كرده و شما را در داشتن پوستي بدون جوش و سالم و زيبا ياري خواهدكرد.
آب كرفس و فشارخون
تحقيقات نشان مي دهد مصرف روزانه آب كرفس به مدت يك هفته، تأثير فوق العاده روي پايين آوردن فشارخون خواهدداشت. آب كرفس مدر است، پتاسيم و سديم موجود در آب كرفس تنظيم كننده اي قوي مايعات بدن هستند و به توليد ادرار كمك مي كنند و بدن را از وجود مايعات اضافي خلاص مي كنند.
ماده شيميايي Phthalides موجود در كرفس سبب آرامش بافت ها و ماهيچه هاي بدن و عروق مي گردد و نرمي و انعطاف مخصوصي به آنها مي دهد. به همين جهت خون به آساني در عروق گردش كرده و به تمام بافت ها مي رسد. در ضمن اين ماده شيميايي سبب كاهش ترشح هورمون استرس در بدن نيز مي شود.
جالب اين كه در موقع مصرف مداوم آب كرفس فشارخون درحد طبيعي باقي مي ماند و بيشتر از آن كاهش نمي يابد كه خود يكي از شگفتي هاي طبيعت اين سبزي است.
آب كرفس و سرطان
طبق يافته هاي محققان در دانشگاه نيوجرسي، كرفس داراي تركيباتي است كه از پخش سلول هاي سرطاني پيشگيري مي كند و داراي تركيبي به نام استيلنيك (acetylenic) است كه رشد سلول هاي تومور را متوقف مي كند.
ازطرفي به گزارش نچرال نيوز، لوئتوئين (Luteolin) كه به مقدار اندكي در نعناع و جعفري وجود دارد به ميزان قابل ملاحظه اي در كرفس موجود است كه با دارابودن آنتي اكسيدان قوي مي تواند صدمات ناشي از تخريب سلولي را جبران كند.
آب كرفس حاوي هشت گروه از مواد ضدسرطان است.
آب كرفس و التهاب مفاصل
آب اين گياه در موارد التهاب مفاصل و انقباض عضلاني ماهيچه استفاده مي شود و همچنين سختي التهابات در بيماري هايي مانند آسم و آرتروز را كاهش مي دهد. ازطرفي دانشمندان اعلام كرده اند كه كرفس با تأثير فوق العاده خود مي تواند بر مغز كه هسته دستگاه عصبي است، تأثير گذاشته و سيستم ايمني بدن را تقويت كند؛ بدين ترتيب تورم و درد در نواحي مختلف بدن كه حاكي از عملكرد ناموفق سيستم دفاعي است، كاهش مي يابد و بيماري هايي مانند نقرس و تورم هاي مفصلي نيز خفيف تر مي شود.
Polyacetylene موجود در كرفس و آب كرفس پرقدرت ترين ماده شيميايي ضدالتهاب بدن است و مي تواند عوارض و دردهاي مفاصل به خاطر روماتيسم با آرتروز، آسم، نقرس و ناهنجاري هاي ريوي را كاهش دهد.
در يك بررسي جالب بر روي آب كرفس معلوم شده كه ماده شيميايي Luteolin مي تواند شروع و عملكرد عوارض التهاب را كه در مغز سرانجام مي گيرد كنترل و خنثي كند و درنهايت بدن را در برابر بروز التهاب محافظت كند.
آب كرفس و كلسترول
تحقيقات نشان داده اند كه وجود تركيب شيميايي دركرفس، به نام بوتيل فتاليد(Butylphthalide) باعث كاهش سطح كلسترول بد خون (LDL) مي شود.
آب كرفس و بي خوابي
اين سبزي به خاطر داشتن روغن هاي طبيعي و ضروري و املاح و ويتامين ها و هورمون هاي گياهي سبب نوعي آرامش در بدن مي شود و سيستم مغز و اعصاب را تشكيل مي دهد. به همين جهت خوردن كرفس به افرادي كه دچار عوارض كم خوابي و بي خوابي هستند توصيه مي شود.
آب كرفس و كنترل وزن
با مصرف روزانه آب كرفس، ولع خوردن شيريني جات از بين مي رود. به عبارت ديگر طبيعت اين سبزي به علت تمام نعمت هاي موجود در آن بر روي هورمون اشتها و گرايش به موادقندي اثر گذاشته و درنهايت از زيادشدن وزن بدن جلوگيري مي كند.
آب كرفس و سنگ هاي مجاري ادراري
مصرف آن به شدت به افراد درگير با سنگ كليه و سنگ هاي مجاري اداري توصيه مي شود. آب كرفس از بين برنده قوي سموم بدن و به دنبال آن شكستن و حذف سنگ ها دربدن مي شود.
آب كرفس درمان يبوست
براي اين كه به روده هاي خسته و پير كمك شود، توصيه مي شود كه هر روز يك ليوان عصاره كرفس مصرف شود. از اين طريق روده به روش طبيعي تخليه مي شود. دقت داشته باشيد كه در آبگيري حتما برگ ها را هميشه مصرف كنيد.
آب كرفس به علت داشتن املاح و ويتامين ها و همچنين فيبر با كيفيت بالا از بروز يبوست جلوگيري مي كند و حركت روده ها را تنظيم مي كند. دراين صورت مصرف مقداري كرفس به همراه وعده هاي غذايي مي تواند موجب بالارفتن قدرت هضم و جذب غذا شده و مقدار زيادتري از موادغذايي موجود در رژيم غذايي را ازطريق جدار روده وارد سيستم خون و لنف كرده تا در سوخت و ساز پيچيده آنها در سلول ها موثر باشد.