Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, no array or string given in /home3/mehrtebi/public_html/fa/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

زیتون

” و شَجَرةَ… للآکلین “

و برایتان درخت زیتون که از کوه طور سینا بیرون می‌آید رویاندیم و از آن روغن به دست می‌آید و به مصرف طعام می‌رسد.

همه محققین معتقدند روغن زیتون بهترین روغن دنیا است. زیتون سبز 70 درصد و زیتون سیاه 73 درصد آب دارد.

در آیات سورة نور 35، انعام 99، انعام 141، نحل 11، عبس 21، مؤمنون 20، از زیتون یاد شده است.

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم و سلم) می‌فرمایند: ” کلوا الذیت و ادهنوا به فأنه من شجرة مبارکة “

« از روغن زیتون بخورید و با آن روغن مالی کنید که از درخت مبارک است[1] »

 

خواص میوه زیتون

 

اندام مورد استفاده: میوه، برگ، پوست درخت.

مشخصات گیاه: درختی است همیشه سبز و بدون خزان، دارای گونه های مختلف.

الف) olea europaeal: که همان زیتون معمولی است. درختی است بلند با برگهای متقابل چرمی کشیده، کناره برگ پیچیده، روی برگ سبز تیره با خالهای سفید و پشت برگ نقره ای مایل به زرد، گل‌های آن سفید و میوه آن تخم مرغی شکل است.

ب) Olea ferruginea: این درخت شباهت زیادی به زیتون معمولی دارد. با این تفاوت که برگهایش بزرگ تر و پشت برگها به رنگ قرمز است. این گونه زیتون در بلوچستان و ایرانشهر دیده می‌شود. زیتون اغلب در اوایل خرداد شروع به گل دادن می‌کند و میوه آن در آذر و دی ماه کاملاً رسیده و دارای رنگ تیره می‌باشد.

 

خواص درمانی:

برگ و میوه: کاهندۀ فشار خون، مقوی معده، اشتها آور، قابض، تسکین دهندۀ دردهای روماتیسم، نقرس، درد مفاصل، تب بر، ادرارآور، صفرابر، ضد دیابت ” بهترین آن زیتون سبز است.”

روغن زیتون: روغن زیتون به عنوان یک عامل ضد پیری و ضد سرطان، کمی ملین، یک عامل ضد انعقاد خون و انسداد شریانی، ضد برخی بیماریهای قلبی و کاهنده کلسترول و توتال خون، رفع کننده قولنج، دل پیچه، خارج کنندۀ کرم معده، خرد کنده سنگ مثانه، دفع کننده سنگهای صفراوی، رفع کننده یبوست مزمن، افزایش ترشحات ادرار، حیض، عرق، تسکین دهنده درد مفاصل، سیاتیک، وسرین می‌باشد.

در روغن زیتون، ترکیبات شیمیایی وجود دارد که تمایل خون به لخته شدن را متوقف می‌کند. از رسوب کلسترول در شریان جلوگیری می‌کند و برای پیشگیری از حمله‌های قلبی، حتی بعد از وقوع اولیه حمله برای جلوگیری از حملات بعدی قلب توصیه می‌شود.

 

ترکیبات شیمیایی:

مواد قندی، مواد تلخ، مواد رزینی، موم، تانن، اسید گالیک، گلوکوزید، اولوروپیسین، لاکتون غیر اشباع، اولوروپتیک اسید و روغن که عمده در قسمت گوشت زیتون تشکیل می‌شود  مایعی است به رنگ زرد مایل به سبز، زلال چسبنده که شامل: اسید سیئولئیک، اسید والئیک، اولئین مخلوط با پاسمتین.

 

طریقه مصرف:

زیتون پرورده: خوردن زیتون پرورده با غذا، مقوی معده، اشتهاآور و قابض می‌باشد. ایجاد بی‌خوابی می‌کند، شهوت را زیاد می‌کند و اسراف در خوردن آن باعث کم خونی و لاغری می‌شود.

ماد میوه زیتون: این ضماد برای رفع پوسته شدن سر مناسب است.

عصاره زیتون: مصرف عصاره آبی رنگ زیتون، فشار خون را پائین می‌آورد.

جوشانده برگ زیتون: 20 عدد (50 گرم) برگ زیتون را شسته و در یک لیتر آب به مدت 15 دقیقه بجوشانید و صاف شدة آن را با مقداری قند مصرف نمایید (به مدت 15 روز) برای پائین آوردن فشار خون و نقرس و عوارض روماتیسم مفید است.

ضماد برگ زیتون: ضماد برگ زیتون برای ورمهای گرم چشم و التیام زخم سر که بر اثر بریدگی ایجاد شده باشد و هم چنین مخملك مناسب است. این ضماد مخلوط با عسل برای به تحريك (آماسی در بین ناخن ها ایجاد و سفید و چرکی می‌شود و به زبان انگلیسی whittow نامیده می‌شود)، نافع می‌باشد.

دمکرده برگ زیتون: 50 گرم از برگ ها را در یک لیتر آب دم‌ کرده و برای رفع تب فنجان میل نمایید. مضمضه با آب دمکردة برگ زیتون برای تسکین درد دندان مناسب است. شستشو با این دم‌کرده برای زخمهای مقعد و رحم نافع است.

صمغ درخت زیتون: این صمغ، مقوی ذهن و حافظه و قوی از کندر است. برای سرفه مزمن و اخراج بلغم و رفع رطوبت جراحتها (به صورت مرهم روی زخم ها گذارده می‌شود و موجب رویائیدن گوشت می‌شود) مفید است.

 

روغن زیتون: برای کاهش کلسترول خون یک قاشق از روغن زیتون را هر صبح میل نمایید.

موارد دیگر استفاده از آن را فقط نام می‌بریم: 1- زغال شاخه درخت زیتون، 2- روغن زیتون با سیر، 3- روغن زیتون و اسطوخودوس، 4- لوسیون جهت رفع شوره، موخوره، خشکی پوست، رفع چروک و…

(روغن زیتون معمولی: 73 درصد زیتون را اولین مخلوط با پالمیتین شکل می‌دهد بعلاوه دارای مقداری بسیار کم استئارین آراشیرین یک فیتوستدول و غیره است[2].)

 

زیتون در روایات:

امام رضا (علیه السلام) از پیروانش، از حضرت علی (علیه السلام) نقل کرده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)  فرمود:

زیتـون را بخـور و آن را بر بدنت بمال؛ زیرا هـرکس آن را بخورد و با آن روغن مـالی کند، شـیطان چهل روز به آن

نزدیک نمی‌شود. (عیون الخبار ج2. ص42)

 

امام رضا (علیه السلام) از پدرانش نقل نموده که پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم و سلم)  فرمود: زیتون را داشته باشید، چون آن سره (زهره) را می‌شکافد، بلغم را می‌برد، پی ها را محکم می‌نماید، اخلاق را خوب می‌کند، نفس را پاک می‌گرداند و غم را می‌برد. (صحیفه الرضا. ص28 – عیون الاخبار. ج2. ص35)

 

امام صادق (علیه السلام) در مورد خوردن زیتون به “امّ هانی” چنین فرمودند:

در یک ظرفی آب و زیتون و نمک بریز و بخور. (صحیفه الرضا. ص 28 – عیون الاخبار. ج2. ص35)

 

امام علی (علیه السلام) فرمودند:

خانه کسی که که سرکه و زیتون در آن باشد، بی خورشت نیست که آنها خورشت پیامبران است.

(محاسن. ج2 . ص 405)

 

خالد بن نجیح گوید: امام صادق (علیه السلام) و ابی الحسن اول (علیه السلام)، نخستین غذایی را که می‌خوردند، قلیت سرکه و زیتون بود. (محاسن. ج 2. ص 482)

 

امام صادق (علیه السلام) می‌فرمود: محبوب ترین غذای رنگی بر رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) سرکه و زیتون بود که غذای انبیاء است. (محاسن. ج 2. ص 472 و 485)

 

حلبی می‌گوید: از امام صادق (علیه السلام) درباره غذا پرسیدم، فرمودند: سرکه و زیتون که هضم کننده است.

(محاسن. ج2. ص472 و 485)

 

“سلمه فلاسفی” درباره غذا از امام صادق (علیه السلام) می پرسد: آن حضرت می‌فرماید: بر تو باد قلیت گوشت، اگر گوشت نباشد، پس سرکه و زیتون است. (محاسن. ج 2. ص 472 و 485)

 

“الحاق بن عمر” گوید: از امام صادق (علیه السلام) پرسیدم روغن زیتون بادها را در بدن تحریک می‌کند؟

فرمودند: بلکه بادها را طرد و از بدن دور می سازد. (محاسن. ج2. ص 472 و 485)

 

امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند: ” الزیتون یزید فی الماء” یعنی: روغن زیتون نطفه مرد را زیاد می‌کند.

 

امام علی (علیه السلام) فرمود: با زیتون روغن مالی کنید، آن را خورشت کنید که روغن برگزیدگان است، خورشت اختیار شدگان، در دو جای قرآن و در دو ملت عظمت یافته، در حالت روی آوری و رو گردانی مبارک گشته، بدین جهت هیچ سرفهی با آن ضرر ندارد (ترجمه دیگر: با وجود آن، هيچ بيمارى اى زيان نمى رساند).

(محاسن. ج2. ص485 –  مکارم الاخلاق. ص218)

 

امام رضا (علیه السلام) فرمودند: زیتون بوی بد دهان را پاک می‌کند، بلغم را می‌برد، رنگ را صاف می نمايد، پی ها را محکم می‌گرداند، مرض را می‌برد و خشم را خاموش می‌کند. (محاسن. ج2. ص472 –  مکارم الاخلاق. ص218)


3) طب النبی ، ص 244

1) به نقل از کتاب ( طبیعت شما ، حمید رضا زرکش )