Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, no array or string given in /home3/mehrtebi/public_html/fa/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

پاسخ امام رضا علیه السلام به یک شبهۀ طبی

نوشته شده توسط مدیر در ۰۵/۲۴/۱۳۹۰ – ۱:۲۱ ب.ظ -

شاید دیده باشید افرادی را که وقتی صحبت از رعایت اصول طبی و تغذیه ای می‌شود، خود و یا دیگران را شاهد می‌آورند که مدت ها بدون رعایت این مسائل زندگی کرده‌اند و ضرری متوجه آنان نشده است و با این استدلال سعی در بی‌اهمیت جلوه دادن تفکرات افرادی دارند که نگاهی قاعده‌مند و اصولی به زندگی خود و اطرافیان خود دارند. امام رضا علیه السلام در رسالۀ ذهبیه (طب الرضا) پاسخ بسیار جالبی به این افراد می‌دهند که شایسته است شیعیان آن حضرت از آن مطلع باشند و در بارۀ آن تفکر نمایند.

در پایان رسالۀ ذهبیه، راوی نقل کرده است که امام رضا علیه السّلام نصیحت کرد مأمون را که:

(( نباید گوش داد بگفتۀ كسى كه گوید – از روی نادانى و بى‏توجهى به دانش‎ها و آداب‏ – كه: مدتها من فلان چیز را خوردم و زیانم نداشت، چنان كردم و بد نبود و بد ندیدم. همانا این گوینده در میان مردم چون جانور بى‏شعوریست و همچون نقش دیواریست، و نداند چه سودش دارد و چه زیانش آرد.
اگر دزد بار نخست دستگیر می‎شد و كیفر می‎دید دیگر بدزدى باز نمی‎گردید، و كیفرش سبكتر بود؛ ولى اگر بدو مهلت و عافیت داده شود تا به دزدى باز گردد و باز گردد (دزدی را تکرار کند)، آنگه دستگیر شود به بزرگترین دزدى، و دستش بریده شود، و كیفر سخت كشد و به نتیجۀ سرانجام طمع خود رسد. ))

منظور حضرت از بیان این مثال زیبا متوجه کردن ما به این مطلب است که انسانی که به امور طبی خود بی‌توجه است، اگر در همان ابتدای بی‌توجهی خود، گرفتار بیماری شود، مانند دزدی که در بار اول گرفتار شده، کیفر سبکتری خواهد داشت تا آن شخصی که مدت ها بی‌توجه بوده و ظاهراً ضرری گریبانگیر او نشده است. بنابراین اگر شخصی مدتی به مسائل طبی خود بی‌توجهی کرد و در دام بیماری گرفتار نشد نباید به خود مغرور شود و نسبت به کار اشتباه خود شجاعت پیدا کند، چون کیفری به مراتب سخت تر از دیگران انتظار او را می‌کشد و مَثل او همچون جانوری است که سود و زیان خود را نمی‌داند.
.


فرستاده شده در مزاج شناسی | بدون نظر

ارسال نظر