Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, no array or string given in /home3/mehrtebi/public_html/fa/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

مصاحبه رئیس مؤسسه تحقیقات حجامت و طب سنتی ایران در گفتگو با قدس آنلاین

نوشته شده توسط مدیر در ۰۶/۱۵/۱۳۹۰ – ۱۲:۴۸ ق.ظ -

وزارت بهداشت توان اداره طب سنتی و اسلامی را ندارد

قدس آنلاین: رئیس مؤسسه تحقیقات حجامت و طب سنتی ایران گفت : وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران توان اداره طب سنتی و اسلامی را ندارد.
رئیس انجمن تحقیقات حجامت و طب سنتی ایران با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: این وزارتخانه طی 12 سال ناتوانی خود را از تدوین آیین نامه 4 صفحه ای تأسیس واحدهای طب سنتی نشان داد به طوری که در زمان دکتر پزشکیان آیین نامه ای که امضا شده بود در زمان دکتر لنکرانی به بهانه ناقص بودن لغو شد و اکنون در زمان خانم دکتر دستجردی همچنان تدوین نشده است.حمایت از استاد خیراندیش

حسین خیراندیش تأکید کرد: این در حالی است که تمام جلسات علمی متعددی برگزار و پیش نویسها تدوین شده است.
وی تصریح کرد: وزارتخانه ای که به دلایل روشنی نمی خواهد آیین نامه ای تدوین شود، چگونه می تواند طب سنتی و اسلامی را اداره کند.
وی ابراز عقیده کرد: با توجه به جمع بندی کار 20 ساله مؤسسه تحقیقات طب سنتی، وزارت بهداشت و درمان طب سنتی و اسلامی را ضد خود می پندارد بنابراین نمی تواند سیستمی را در خود تقویت کند که ضد اوست.
وی راه برون رفت از این مشکل را تشکیل وزارتخانه یا سازمانی برای حمایت از طب سنتی و اسلامی مانند کشور پاکستان ذکر کرد.
وی خطاب به مسؤولان گفت: اگر به سلامت خود، جامعه و منافع ملی می اندیشند باید نسبت به تأسیس وزارتخانه یا سازمانی در این خصوص اقدام نمایند.
خیراندیش افزود: چگونه است برای گیاه «چای» سازمانی به عنوان چای تأسیس شده در حالی که هزاران گیاه دم کردنی مفید وجود دارد، سازمان دخانیات ایجاد شده در حالی که سیگار مضر و مرگ آفرین است، برای یک پشه سازمان مالاریا تأسیس شده برای حجامت با آن همه تأکیدات و فواید، سازمانی ایجاد نمی شود و حمایت نمی شود.
وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد کسانی در کشور مسؤولیت دارند که برای برخی دستورات دینی ارزشی قائل نیستند در حالی که برای دخانیات ارزش قائلند.
رئیس انجمن تحقیقات حجامت و طب سنتی ایران در پاسخ به پرسش ما در ارتباط احضار وی به دادسرای پزشکی به اتهام تهدید بهداشت عمومی گفت: فشارهای اخیر برای حذف فعالان طب سنتی اسلامی از سیستم آموزش کشور است.
خیراندیش افزود: از این احضارها طی 20 سال گذشته بارها به طور میانگین هر سال 2 یا 3 بار اتفاق افتاده است.
وی خاطرنشان کرد: اگر درک و حمایت هوشمندانه قوه قضائیه نبود در سال 20 سال گذشته هیچ اثری از طب سنتی و اسلامی در کشور وجود نداشت.
وی از قول یک قاضی گفت که وی 460 پرونده مربوط به طب سنتی را در یک سال به دلیل متقن نبودن شکایت ها مختومه کرده است.
رئیس انجمن تحقیات حجامت و تحقیقات طب سنتی ایران نتیجه گرفت که این برخوردها جنبه علمی و عقلانی ندارد و نتیجه جهل به موضوع طب سنتی و اسلامی است.


فرستاده شده در عمومی | بدون نظر

ارسال نظر