شکسته بندی ایرانی؛ کم خطر، کم عارضه

نوشته شده توسط مدیر در 04/02/2012 – 5:06 ب.ظ -

شکسته بندی ایرانی از جمله روش های طبیعی درمانی است که زیرمجموعه مکتب طب سنتی ایران قرار دارد. درمانگران این شیوه درمانی از گذشته تا امروز با اتکای به اعمال یداوی و تکنیک های طبیعی جا اندازی، بادکش، حجامت، رگ گیری، قولنج گیری و ماساژ در درمان بسیاری از بیماری های مفصلی و استخوانی انسان موفقیت های زیادی را کسب کرده اند. با وجود آنکه قدمت شکسته بندی سنتی در کشورمان به هزاران سال پیش بازمی گردد اما این شیوه درمانی هنوز هم توسط درمانگران و متخصصان طب کنونی و سنتی برای درمان برخی از بیماری ها و اختلال ها نظیر دررفتگی ها، شکستگی ها، بیماری های زانو، کمر، گردن، آرتروز، رماتیسم، روماتویید و برخی بیماری های دستگاه گوارش توصیه و تجویز می شود. خوشبختانه در سال های اخیر با آکادمیک شدن رشته طب سنتی در کشورمان، «شکسته بندی» نیز در کنار دیگر شیوه های درمانی طب ایرانی در دانشکده های طب سنتی دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه شاهد به دانشجویان مقطع دکترای این رشته تدریس می شود و کلینیک های سلامت با هدف ارایه درمان های طبیعی به ارایه خدمات درمانی به بیماران می پردازند.

. برای آشنایی بیشتر با این شیوه درمانی و جایگاه آن در میان درمان های طبیعی، گفت وگوی ما با کامران محلوجی کرمانشاهی، درمانگر و مدرس شکسته بندی سنتی در دانشگاه علوم پزشکی تهران را درباره کاربرد و چگونگی درمان بیماری ها با شیوه درمانی شکسته بندی طب سنتی ایران بخوانید.

▪ مکتب شکسته بندی طب ایران در درمان چه بیماری هایی موفق است؟

در این شیوه درمانی که هم پای با مکتب طب سنتی ایرانی شکل گرفته، درمانگران با کمک تکنیک های درمانی خود برای درمان انواع شکستگی های غیر باز، دررفتگی ها، اختلالات دیسک، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها و هرگونه ناراحتی و اختلال در عملکرد ستون فقرات اقدام می کنند. رگ گیری، ماساژ، بادکش، ضمادگذاری، قولنج گیری، جاانداختن مفاصل و آتل بندی از جمله تکنیک هایی است که در شکسته بندی سنتی ایران مورد استفاده درمانگران قرار می گیرد. بسیاری از بیماری ها نظیر دیسک کمر، دردهای مفصلی و استخوانی، رماتیسم، آرتروز و استئوآرتریت با کمک این شیوه قابل درمان است. حتی درمانگران این شیوه درمانی قادر هستند بسیاری از اختلالات عملکردی دستگاه گوارش و اندام های درونی معده، طحال و روده ها را با کمک شیوه های درمانی خود مثل ناف گیری درمان کنند. شیوه ای که شاید در طب مدرن و کنونی کمتر مورد توجه متخصصان و پزشکان قرار گیرد.

▪ آیا رویکرد این شیوه درمانی در مواجهه با بیماری ها با طب کنونی متفاوت است؟

در بسیاری موارد تفاوت هایی وجود دارد. به عنوان مثال در بیماری آرتروز زانو که یکی از شایع ترین بیماری های جوامع مدرن محسوب می شود، دیدگاه مکتب شکسته بندی با دیدگاه طب مدرن کاملا متفاوت است. متخصصان طب کنونی دلیل ابتلا به آرتروز زانو را اضافه وزن، کهولت سن و فاکتورهایی نظیر ساییدگی مفصل می دانند اما در مکتب شکسته بندی طب سنتی درمانگران بر این باروند که عدم خون رسانی و تغذیه مناسب سلول های مفصلی منجر به بروز بیماری آرتروز زانو در بیمار شده است. از آنجا که عروق خونی از مفاصل عبور نمی کنند بنابراین گاهی تجمع و انباشتگی اخلاط و مواد موذی در کنار مفاصل مانع از خون رسانی و تغذیه مناسب آنها می شود بنابراین مفصل دچار تغییر شکل شده و به مرور دردناک می شود. ما در این شیوه درمانی با تجویز تکنیک های یداوی شکسته بندی و ماساژهای لازم به خون رسانی بهتر ناحیه مورد نظر و بهبود روند تغذیه سلولی کمک می کنیم.

▪ آیا هنوز شیوه های درمانی شکسته بندی ایرانی برای درمان شکستگی ها و دررفتگی ها کاربرد دارد؟

بله، هنوز هم بسیاری از بیماران ترجیح می دهند که از شیوه های طبیعی برای درمان بیماری هایشان استفاده کنند، ضمن آنکه برخی از متدهای درمانی این شیوه درمانی در جهان بی نظیر و منحصر به فرد است و در درمان برخی بیماری ها در مقایسه با طب رایج نتیجه بهتری می دهد. درمانگران مکتب شکسته بندی ایران همچون درمانگران طب مدرن با مطالعه پرونده پزشکی و مشاهده تصاویر پزشکی بیمار دررفتگی یا شکستگی استخوان یا مفاصل را بررسی می کنند و پس از آن اقدامات درمانی را آغاز می کنند و روند درمانی را نیز به همین ترتیب بررسی می کنند. از دیدگاه درمانگران این شیوه درمانی، شکستگی و دررفتگی مفاصل تنها مشکل بیماران نیست. گاهی اختلال هایی از قبیل عدم خون رسانی و تغذیه در ناحیه مفصل بیمار است که برای او التهاب و درد را به همراه می آورد. بنابراین، درمانگران در این شیوه درمانی بعد از شناسایی دلیل درد و بروز بیماری برای درمان آن با کمک تکنیک های خود اقدام می کنند.

▪ در رفتگی ناف چیست و چه عواملی موجب بروز آن می شود؟

مقصود از دررفتگی ناف در حقیقت جابه جا شدن ناف از موقعیت اصلی خود در بدن است. دلایل مختلفی موجب در رفتگی ناف می شود. برخی از این جابه جایی ها در بدن به راحتی قابل مشاهده و شناسایی است و برخی از آنها با معاینه بدن بیمار توسط متخصص و درمانگر قابل تشخیص است. یکی از مهم ترین دلایل دررفتگی ناف، شیوه غلط نشستن ما در اتوبوس، اتومبیل شخصی، محل کار و منزل است. دلیل دیگر جابه جایی اجسام سنگین در شرایط غیراستاندارد و موقعیت نامناسب است و در نهایت استرس، اضطراب و فشار ناگهانی که با خود انقباض عضلات شکمی را به همراه داشته باشد نیز از دیگر موارد جابه جایی ناف و عدم تعادل و توازن در بدن است. بنابراین در صورت عدم رعایت این نکات ناف ممکن است به سمت راست یا چپ بدن مایل شود. به این ترتیب جابه جایی ناف و تمایل آن به سمت راست یا چپ بدن موجب می شود تا اندام های آن بخش تحت فشار قرار گرفته و جریان گردش خون در آن ناحیه با اختلال همراه شود که همین مساله خود می تواند سبب ساز بروز بیماری های مختلفی در معده، طحال و روده ها باشد.

▪ آیا این شیوه تنها در مکتب شکسته بندی طب ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد؟

جا انداختن ناف نه تنها در مکتب شکسته بندی و طب ایرانی، بلکه در مکاتب درمانی دیگری نظیر طب سنتی هند، آیورودا و شیوه درمانی یومی هوتراپی در جهان کاربرد دارد و از آن برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. درمانگران در مکاتب مختلف متناسب با شرایط بیمار و ابزاری که در اختیار دارند با کمک تکنیک های یداوی، ماساژ یا بادکش برای درمان این بیماری اقدام می کنند.

▪ دیسک کمر یکی از شایع ترین بیماری های اسکلتی در جامعه است. شکسته بندی ایرانی چه شیوه درمانی را برای این بیماری توصیه می کند؟

پیش از آنکه به این پرسش پاسخ دهم، باید بگویم ما تنها در شرایطی برای درمان دیسک اقدام می کنیم که شیوه ها و تکنیک های یداوی برای بیمار عوارضی به همراه نداشته باشد. زیرا در برخی موارد حاد لازم است که بیمار به جای استفاده از درمان های طبیعی فورا برای جراحی و استفاده از شیوه های درمانی طب مدرن آماده شود. بنابراین درمانگران مکتب شکسته بندی در مواردی که بیرون زدگی دیسک کمر با تکنیک های یداوی، ماساژ و رگ گیری قابل درمان باشد، برای درمان بیمار دست به کار می شوند. در این تکنیک علاوه بر ماساژ و ارایه تکنیک های درمانی مکتب شکسته بندی ایران، استفاده از آب درمانی نیز به بیماران توصیه می شود. به این ترتیب درمانگر شکسته بندی طب سنتی با درمان التهابی که در رگ ها و عروق بیمار وجود دارد جهت درمان دیسک بیمار اقدام می کند.

▪ تکنیک رگ گیری در این شیوه درمانی چه کاربردی دارد و چگونه عمل می کند؟

با کمک این تکنیک رسوب ها و اخلاطی که در برخی از رگ ها و عروق بدن انباشته شده اند جابه جا می شوند. به این ترتیب درمانگر این امکان را به بیمار می دهد که با جابه جا شدن اخلاط از درون رگ های بدن به ویژه در ناحیه ستون فقرات به پیشرفت درمان خود کمک کند. گاهی این تکنیک توسط شیوه هایی همچون حجامت نیز انجام می شود و برخی از رسوبات و خلط ها از بدن خارج می شوند. اما در این مرحله درمانگر با جابه جا کردن اخلاط به درمان کمک می کند. این شیوه در درمان بیماران مبتلا به بیماری های کلیوی بسیار موثر عمل می کند. به این ترتیب که درمانگر با رگ گیری ناحیه عروق مربوط به کلیه، اخلاط و رسوبات این ناحیه را جابه جا کرده و به درمان و تسکین دردهای کلیه کمک می کند.

▪ به درمان بیماری های گوارشی با تکنیک های شکسته بندی اشاره کردید. کدام بیماری های گوارشی با این شیوه بهتر درمان می شوند؟

بیماری هایی نظیراسهال و یبوست که از جمله رایج ترین اختلالات عملکردی روده ها در بدن است با کمک تکنیک های یداوی مکتب شکسته بندی قابل درمان است. در این شیوه، درمانگر با کمک تکنیک های یداوی و با ارایه ماساژ در ناحیه شکم به بهبود عملکرد دستگاه گوارش به ویژه روده ها کمک کرده و به درمان یبوست یا اسهال بیمار کمک می کند. علاوه بر این، بیماری های دیگری مانند ترش کردن معده، التهاب های کبدی و کلیوی، تحریک پذیری روده ها نیز با کمک تکنیک ها و اعمال یداوی این شیوه درمانی قابل تسکین و درمان است.

▪ آیا این شیوه، عوارض جانبی برای بیمار به همراه دارد؟

یکی از مهم ترین نکات، مراجعه بیماران به درمانگران و متخصصان شکسته بندی حرفه ای و حاذق است. متاسفانه گاهی افرادی هستند که با آشنایی مختصری که با این مکتب دارند وارد حوزه های درمانی می شوند و بیماران را در معرض خطر قرار می دهند. بنابراین بیماران باید دقت داشته باشند که با مراجعه به مراکز و کلینیک های تخصصی طب سنتی و شکسته بندی که در ارتباط با دانشکده های طب سنتی هستند یا از طرف آنها تایید شده اند، برای درمان اقدام کنند. فقدان تبحر و دانش شکسته بندی و عدم آشنایی با مباحث پزشکی ممکن است آسیب های جبران ناشدنی به بیمار وارد کند که در برخی موارد جبران کردن آنها دشوار و پیچیده است. تنها در موارد خاص به بیماران توصیه می کنیم که برای درمان به شیوه های دیگر درمانی مراجعه کنند. به عنوان مثال افراد مبتلا به بیماری قند که در مراحل پیشرفته هستند، یا افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی هستند و از داروهایی خاص مانند «وارفارین» مصرف می کنند یا افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند بهتر است این شیوه درمانی را برای درمان خود انتخاب نکنند. اما در شرایط معمولی این شیوه درمانی می تواند بی خطرترین و کم عارضه ترین شیوه درمانی محسوب شود.

گفت وگو با کامران محلوجی کرمانشاهی، مدرس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی

آمنه فرخی


فرستاده شده در عمومی | بدون نظر

ارسال نظر